SMC Diode Solutions SMCJ8.5CA
Part No.:
SMCJ8.5CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSMCJ8.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Comments
SMCJ8.5CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)