Diodes Incorporated SMCJ85CAQ-13-F
Part No.:
SMCJ85CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Comments
SMCJ85CAQ-13-F Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)