Bourns Inc. SMCJ8.5CA-QH
Part No.:
SMCJ8.5CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMCJ8.5CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 18.7VC DO214AB
Comments
SMCJ8.5CA-QH Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
521A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)