Eaton - Electronics Division SMCJE150AH
Part No.:
SMCJE150AH
Datasheet:
AetrixSMCJE150AH.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM UNI
Comments
SMCJE150AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)