Eaton - Electronics Division SMCJE250CAH
Part No.:
SMCJE250CAH
Datasheet:
AetrixSMCJE250CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM BI
Comments
SMCJE250CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)