Eaton - Electronics Division SMCJE40CAH
Part No.:
SMCJE40CAH
Datasheet:
AetrixSMCJE40CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC BI
Comments
SMCJE40CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)