Eaton - Electronics Division SMCJE58AH
Part No.:
SMCJE58AH
Datasheet:
AetrixSMCJE58AH.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC UNI
Comments
SMCJE58AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)