Eaton - Electronics Division SMCJE70AH
Part No.:
SMCJE70AH
Datasheet:
AetrixSMCJE70AH.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM UNI
Comments
SMCJE70AH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)