Eaton - Electronics Division SMCJE75CAH
Part No.:
SMCJE75CAH
Datasheet:
AetrixSMCJE75CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM BI
Comments
SMCJE75CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)