Eaton - Electronics Division SMCJE85CAH
Part No.:
SMCJE85CAH
Datasheet:
AetrixSMCJE85CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM BI
Comments
SMCJE85CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)