SMC Diode Solutions SMDA12C-5
Part No.:
SMDA12C-5
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AetrixSMDA12C-5.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19VC 8-SO
Comments
SMDA12C-5 Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Bidirectional Channels:
5
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
300W
Capacitance @ Frequency:
75pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)