Eaton - Electronics Division SMDJE110A
Part No.:
SMDJE110A
Datasheet:
AetrixSMDJE110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Comments
SMDJE110A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)