Eaton - Electronics Division SMDJE14A
Part No.:
SMDJE14A
Datasheet:
AetrixSMDJE14A.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Comments
SMDJE14A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
129.3A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)