Eaton - Electronics Division SMDJE150A
Part No.:
SMDJE150A
Datasheet:
AetrixSMDJE150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Comments
SMDJE150A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.3A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)