Eaton - Electronics Division SMDJE160A
Part No.:
SMDJE160A
Datasheet:
AetrixSMDJE160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Comments
SMDJE160A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)