Eaton - Electronics Division SMDJE18A
Part No.:
SMDJE18A
Datasheet:
AetrixSMDJE18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Comments
SMDJE18A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)