Eaton - Electronics Division SMDJE28A
Part No.:
SMDJE28A
Datasheet:
AetrixSMDJE28A.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Comments
SMDJE28A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
66.1A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)