Eaton - Electronics Division SMDJE36A
Part No.:
SMDJE36A
Datasheet:
AetrixSMDJE36A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Comments
SMDJE36A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)