Eaton - Electronics Division SMDJE54A
Part No.:
SMDJE54A
Datasheet:
AetrixSMDJE54A.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Comments
SMDJE54A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)