Eaton - Electronics Division SMDJE64A
Part No.:
SMDJE64A
Datasheet:
AetrixSMDJE64A.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Comments
SMDJE64A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
29.1A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)