Eaton - Electronics Division SMDJE78A
Part No.:
SMDJE78A
Datasheet:
AetrixSMDJE78A.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Comments
SMDJE78A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)