Eaton - Electronics Division SMDJE85A
Part No.:
SMDJE85A
Datasheet:
AetrixSMDJE85A.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Comments
SMDJE85A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)