Eaton - Electronics Division SMDJE90A
Part No.:
SMDJE90A
Datasheet:
AetrixSMDJE90A.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Comments
SMDJE90A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)