STMicroelectronics SMX1J7.5A-TR
Part No.:
SMX1J7.5A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
2-UFDFN
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 20VC 2UQFN
Comments
SMX1J7.5A-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
2-UFDFN
Series:
SMXJ, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
800W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)