Littelfuse Inc. SZ1.5SMC10AT3G
Part No.:
SZ1.5SMC10AT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC
Comments
SZ1.5SMC10AT3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SZ1.5SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.55V
Voltage - Breakdown (Min):
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
103A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)