Littelfuse Inc. SZ1SMA10CAT3G
Part No.:
SZ1SMA10CAT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSZ1SMA10CAT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA TR
Comments
SZ1SMA10CAT3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SZ1SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)