Littelfuse Inc. SZ1SMC10AT3G
Part No.:
SZ1SMC10AT3G
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixSZ1SMC10AT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Comments
SZ1SMC10AT3G Specifications
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SZ1SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)