Littelfuse Inc. SZ1SMC18AT3G
Part No.:
SZ1SMC18AT3G
Datasheet:
AetrixSZ1SMC18AT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Comments
SZ1SMC18AT3G Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)