Littelfuse Inc. SZ1SMC6.5AT3G
Part No.:
SZ1SMC6.5AT3G
Datasheet:
AetrixSZ1SMC6.5AT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Comments
SZ1SMC6.5AT3G Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)