Semtech Corporation TCLAMP1201S.TCT
Part No.:
TCLAMP1201S.TCT
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
SOT-23-6
Description:
TVS DIODE 12VWM 26.6VC SOT23-6
Comments
TCLAMP1201S.TCT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Semtech Corporation
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
TransClamp™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
8pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)