Taiwan Semiconductor Corporation TESDE24V
Part No.:
TESDE24V
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
0503 (1308 Metric)
Description:
0503, 24V, 47W, 10PF, ESD PROTEC
Comments
TESDE24V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
0503 (1308 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
25V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
47V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
47W
Power Line Protection:
No
Applications:
USB
Capacitance @ Frequency:
10pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)