Taiwan Semiconductor Corporation TESDL24V
Part No.:
TESDL24V
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
AetrixTESDL24V.pdf
Description:
1005, 24V, 47W, 10PF, ESD PROTEC
Comments
TESDL24V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
1005 (2512 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
25V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
51V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
47W
Power Line Protection:
No
Applications:
USB
Capacitance @ Frequency:
10pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)