Littelfuse Inc. TPSMB160A-VR
Part No.:
TPSMB160A-VR
Datasheet:
AetrixTPSMB160A-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214 TR
Comments
TPSMB160A-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)