Littelfuse Inc. TPSMB180A-VR
Part No.:
TPSMB180A-VR
Datasheet:
AetrixTPSMB180A-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214 TR
Comments
TPSMB180A-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)