Littelfuse Inc. TPSMB188CA-VR
Part No.:
TPSMB188CA-VR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixTPSMB188CA-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 188VWM 304VC DO214 TR
Comments
TPSMB188CA-VR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
TPSMB-VR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)