Littelfuse Inc. TPSMB250A-VR
Part No.:
TPSMB250A-VR
Datasheet:
AetrixTPSMB250A-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214 TR
Comments
TPSMB250A-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)