Littelfuse Inc. TPSMB440A-VR
Part No.:
TPSMB440A-VR
Datasheet:
AetrixTPSMB440A-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214 TR
Comments
TPSMB440A-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
440V
Voltage - Breakdown (Min):
492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
900mA
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)