Littelfuse Inc. TPSMC12CA-VR
Part No.:
TPSMC12CA-VR
Datasheet:
AetrixTPSMC12CA-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Comments
TPSMC12CA-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)