Littelfuse Inc. TPSMC40CA-VR
Part No.:
TPSMC40CA-VR
Datasheet:
AetrixTPSMC40CA-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Comments
TPSMC40CA-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)