Littelfuse Inc. TPSMC75CA-VR
Part No.:
TPSMC75CA-VR
Datasheet:
AetrixTPSMC75CA-VR.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Comments
TPSMC75CA-VR Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)