Comchip Technology TV06B351JB-G
Part No.:
TV06B351JB-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixTV06B351JB-G.pdf
Description:
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AA
Comments
TV06B351JB-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.06A
Power - Peak Pulse:
600W