Comchip Technology TV15C151JB-HF
Part No.:
TV15C151JB-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixTV15C151JB-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Comments
TV15C151JB-HF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.17A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)