Comchip Technology TV15C8V5JB-G
Part No.:
TV15C8V5JB-G
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixTV15C8V5JB-G.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Comments
TV15C8V5JB-G Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.17A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)