Vishay General Semiconductor - Diodes Division VCUT10A1-SD0-G4-08
Part No.:
VCUT10A1-SD0-G4-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
AetrixVCUT10A1-SD0-G4-08.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 18VC CLP0603
Comments
VCUT10A1-SD0-G4-08 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
72W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
7.7pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)