Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-08-C3-R0
Part No.:
ATS-15A-08-C3-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
AetrixATS-15A-08-C3-R0.pdf
Description:
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412
Comments
ATS-15A-08-C3-R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
pushPIN™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Fins
Length:
1.772" (45.00mm)
Width:
1.772" (45.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
14.71°C/W @ 100 LFM