Micro Commercial Co GPBF2006C-TP
Part No.:
GPBF2006C-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AetrixGPBF2006C-TP.pdf
Description:
STANDARD RECOVERY RECTIFIER
Comments
GPBF2006C-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
100pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C