Micro Commercial Co MBR10150ULPS-TP
Part No.:
MBR10150ULPS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
AetrixMBR10150ULPS-TP.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO277-3
Comments
MBR10150ULPS-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277-3
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C