Micro Commercial Co MBR12100LPS-TP
Part No.:
MBR12100LPS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
AetrixMBR12100LPS-TP.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277-3
Comments
MBR12100LPS-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277-3
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C