Micro Commercial Co MBRB40250C-TP
Part No.:
MBRB40250C-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AetrixMBRB40250C-TP.pdf
Description:
Interface
Comments
MBRB40250C-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
250 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C