Micro Commercial Co MBRD5100-TP
Part No.:
MBRD5100-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK
Comments
MBRD5100-TP Specifications
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C